Notariusz lub zastępca notarialny dokonuje czynności notarialnych, z zachowaniem prawa i słusznych interesów stron. Notariusz jest zobowiązany udzielić stronom wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności, w tym pouczyć o uprawnieniach urzędu skarbowego dotyczących wartości przedmiotu czynności, podstawie prawnej i sposobie obliczania opłaty skarbowej, podatku od darowizny oraz zaniechaniu ich pobrania.
Czynności notarialne mają charakter dokumentu urzędowego i dokonywane są wyłącznie w kancelarii notarialnej, chyba że szczególne okoliczności wymagają przeprowadzenia ich w innym miejscu.
Zgodnie z art. 79. ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie notariusz sporządza akty notarialne – między innymi umowy sprzedaży, darowizny, umowy majątkowe małżeńskie, testamenty – oraz akty poświadczenia dziedziczenia, poświadczenia własnoręczności podpisu, sporządza również protokoły zgromadzeń wspólników, protesty weksli i czeków. Ponadto notariusz przyjmuje do depozytu wszelkiego rodzaju dokumenty i nośniki danych oraz papiery wartościowe.
Akty i dokumenty notarialne powinny być sporządzane w sposób zrozumiały i przejrzysty. Jeżeli coś jest niezrozumiałe dla stron, to rolą notariusza jest odpowiednie i wyczerpujące wytłumaczenie.
Przed przystąpieniem do czynności notarialnych notariusz zobowiązany jest stwierdzić tożsamość osób biorących w nich udział na podstawie dowodów osobistych/paszportów, a w przypadku ich braku – na podstawie innych dokumentów ze zdjęciem, oświadczeń osób znających stronę i posiadających dokumenty tożsamości.
Opierając się na doświadczeniu oraz na Prawie o notariacie, sporządzamy:
Notariusz pobiera wynagrodzenie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększone o należny podatek VAT.
Oprócz taksy notarialnej notariusz pobiera dodatkowe opłaty:
• podatek od czynności cywilnoprawnych,
• podatek od spadków i darowizn,
• opłatę sądową,
• opłatę za zarejestrowanie aktu poświadczenia dziedziczenia w Rejestrze Spadkowym
Opłaty przekazywane są na konta bankowe właściwych instytucji państwowych.